Дефіцит води та жорстка посуха загрожує Херсонщині

Такі невтішні прогнози були озвучені в ході презентації результатів дослідження стану водних ресурсів країни, проведеного на замовлення громадської організації “Чистий Дніпро”.
У прес-конференції взяли участь голова ГО “Чистий Дніпро” Дмитро Надєєв, доктор технічних наук, професор, академік НААН, заслужений діяч науки і техніки України, директор Інституту водних проблем і меліорації НААН Михайло Ромащенко; гідролог, доктор географічних наук, професор Віктор Вишневський; заступник начальника Міжрегіонального офісу захисту масивів дніпровських водосховищ Ігор Стрілець.

Як зазначив голова ГО “Чистий Дніпро” Дмитро Надєєв, в XXI столітті по всій території нашої країни (крім Криму) показники потепління перевищують глобальні значення. “За 20 років, якщо нічого не робити, степ підійде впритул до Києва. Це означає, що дефіцит води в південних регіонах стане загрозливим для промисловості Запорізької та Січеславською областей, а на Херсонщині буде жорстка посуха. Наше дослідження підтверджує найгірші прогнози: за 50 років Дніпро зміліє вдвічі “, – завив він. І додав: у Києві температура повітря вже впевнено перевищує норми на 2 ° С, і якщо такі темпи збережуться, то протягом 10 років температура зросте ще на 5 ° С.

Учасники презентації наголосили, що на території нашої країни формується тільки чверть всіх запасів води. За словами професора Михайла Ромащенко, Україна відноситься до категорії країн Європи з найнижчим рівнем забезпечення водними ресурсами на душу населення: за класифікацією ЮНЕСКО, країни, де на одного жителя припадає менша за 1700 куб. м води на рік, є маловодообеспеченнимі, а в Україні в посушливі роки ця цифра становить менше 1000 куб. м.

При цьому стають все більш помітними проблеми головної водної артерії країни – Дніпра. За словами професора Віктора Вишневського, “через хижацького ставлення людини відбувається зневоднення Дніпра. Наприклад, у 2017 році в річку було скинуто близько 2 кв км стоків, з яких майже половина неочищених або недостатньо очищених вод”. Зменшення водності сприяє “цвітінню” водойм. А значне розмноження водоростей призводить до заростання Дніпра, і зараз фактична площа Київського водосховища в умовах нормального підпірного рівня становить 823,7 кв. км, тобто вона скоротилася на 10,7%.

“Загальне потепління, техногенні, біогенні загрози, а головне – небажання побачити проблему річок України – може привести до глобальних геополітичних викликів: протягом наступних десятиліть ми ризикуємо опинитися в ситуації, коли будемо критично залежними від води з інших країн”, – заявив Дмитро Надєєв . За його словами, приклад Узбекистану, який через відсутність питної води стає критично залежним від сусідніх держав, може стати реальністю для нас в наступні три десятиліття.

Дмитро Надєєв також підкреслив, що ситуацію ще можна запобігти, якщо ми, нарешті, почнемо виконувати програму з порятунку Дніпра та річок України. “Крім того, потрібно створити і почати виконувати нову комплексну екологічну програму по засажіванія територій лісом і з очищення річок. І робити це потрібно негайно”, – підкреслив голова ГО “Чистий Дніпро”.

Він також зазначив, що дослідження – це лише перший крок. Надалі громадська організація докладатиме зусиль для реалізації ряду проектів з очищення дніпровської води, островів і берегів річки. “Ми не тільки констатуємо факти, а знаємо, як вирішити проблеми, є досвід і бажання робити це спільно з усіма небайдужими до долі Дніпра”, – підсумував Дмитро Надєєв.

Громадська організація “Чистий Дніпро” була створена групою однодумців з метою об’єднати людей, яким не байдужа доля найбільшої річки України. Дослідження про стан українських річок, оприлюднене 26 лютого 2019 р, підготовлено на основі робіт провідних вчених країни на замовлення ГО “Чистий Дніпро”.

Залишити відповідь