Незабаром в Україні з’являться нові грошові купюри та монети

За даними Національного банку України, монети 1, 2 та 5 копійок зрідка використовуються у розрахунках за товари та послуги та майже не повертаються з обігу до банківської системи. Водночас усі моделі, які центральні банки застосовують для визначення оптимального номінального ряду, указують на те, що в Україні настав час оптимізувати номінальний ряд банкнот.
Зростання доходів і цін та вплив на готівкову масу

Станом на 2019 рік доходи українців істотно зросли, власне, які і середньомісячна заробітна плата в Україні — майже вдесятеро. Наразі для отримання середньомісячної заробітної плати необхідно вже не менше 20 банкнот.

Експерти Міністерства економічного розвитку і торгівлі зазначають, середньомісячна заробітна плата працівників у 2019 році сягатиме 10 301 грн, у 2020 – 11 852 грн, 2021 – 13 205 грн, у 2022 – 15 000 грн.

Внаслідок чого, в гаманцях громадян стало більше готівки – обсяг готівкових засобів в обігу зріс більш ніж уп’ятеро – до майже 380 млрд грн, зазначають в НБУ.

Причини та шляхи упорядкування номінального ряду банкнот і монет

Варто зазначити, наразі понад 55% банкнот в обігу за сумою припадає на банкноти номіналом 500 гривень, і ще третина – на банкноти номіналом 200 гривень.

Отже, зважаючи на світовий досвід, зміна та структура банкнот в обігу з наближенням до 50% може вказувати на необхідність введення вищого номіналу.

Національний банк України ухвалив рішення щодо упорядкування номінального ряду банкнот і монет гривні

Водночас громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти ці монети на монети та банкноти інших номіналів упродовж наступних трьох років. НБУ становив такі терміни: упродовж першого року з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2020 року включно – в усіх відділеннях українських банків; упродовж трьох років з дати вилучення їх з обігу – до 30 вересня 2022 року включно – у Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзенбанк Аваль).

Для полегшення готівкових розрахунків в Україні, можуть застосовуватися правила заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам.

В підсумку зазначимо, що після завершення процесу вилучення дрібних монет і введення в обіг банкноти нового номіналу, номінальний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів.

Що дає оптимізація номінального ряду банкнот

Ініціатива НБУ направлена, перш за все, на забезпечення зручності для пересічних українців. Завдячуючи змінам середня кількість монет на одного українця зменшиться майже удвічі, а банкнот – майже на третину. Як наслідок, готівкові розрахунки та заощадження стануть простішими.

Занадто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях та забирає зайвий час під час здійснення розрахунків.

Вирішується проблема економічної доцільності. Відтак, витрати держави та учасників готівкового обігу на виготовлення, оброблення, транспортування, зберігання банкнот і монет тепер знизяться.

Як наголошують в НБУ, вартість виготовлення монет 1, 2 та 5 копійок значно перевищує їх номінальну вартість. Держава зможе економити понад 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат регулятора на їх виготовлення та оброблення. До того ж заклади торгівлі, громадського харчування, транспорт та банки також не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.

Нагадаємо, наявність банкноти номіналом 1000 гривень дає можливість економити на транспортуванні та зберіганні банкнот, а також посилює безпеку розрахунків: в новій банкноті передбачено як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту.

Джерело ua.news

Залишити відповідь